Szegezdi Róbert

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló rovatában Szegezdi Róbert, a Szegedi Nemzeti Színház színművésze Victor Hugo A nyomorultak című regényét ajánlja:

„Három bátyám van, mindhárman körülbelül tíz évvel idősebbek nálam, így már szinte kész könyvtár várt engem. Emlékeim szerint a Timur és csapata, illetve A Pál utcai fiúk voltak az első „nagy utazásaim”.

Victor Hugo A nyomorultak című regénye a kedvencem. Többször olvasós. Mindig más szemszögből vezet. Mikor kiskamaszként először kezembe vettem, krimiszerűen figyeltem Jean Valjeant, a főhőst. Vártam az újabb bűnbeeséseit. Nem bíztam benne… Pedig a hősökben bízni kell! „

***

A tizenkilencedik századi Franciaországban játszódó történet az összetört álmokról, a viszonzatlan szerelemről, a szenvedélyről, az áldozatról és a megváltásról szól – az emberi lélek időtlen testamentuma, amelyben örökre összekapcsolódik Jean Valjean, az egykori elítélt és a könyörtelen Javert felügyelő sorsa. A két férfi emberöltőn átívelő küzdelme a történet mozgatórugója.

A regény története a francia forradalom után, 1815-ben kezdődik és a XIX. század derekáig követi nyomon Jean Valjean sorsát a kilátástalan nyomortól a fegyenctelep poklán és a szabad élet nehéz stációin át a halálig. A kálváriához és feltámadáshoz hasonlítható életút nagy mélységből indul, amelyből Jean Valjean nem tudna kiemelkedni az első, nemes céllal elkövetett bűne után, ha nem találkozna a megváltó jósággal. Motivációja a lopás elkövetésére az éhség, bár ő nem saját maga akar jóllakni, a kenyeret azért emeli el, hogy nővére éhező gyermekeinek ennivalót szerezzen.

A híres irodalmi alkotást már megjelenése évében lefordították olasz, görög és portugál nyelvre. A párizsi kiadás hétezer példánya rövid idő alatt elfogyott.

A nyomorultakat több tucatszor filmesítették meg, és ebből jó néhányszor igazi világsztárok játszották a főbb szerepeket.

A regényéből 1957-ben képregény is készült Korcsmáros Pál rajzaival.

Victor Hugo már diákként minden energiáját az írásnak szentelte, tizenöt éves korában a Francia Akadémia kitüntette egy verses darabját. Összesen 9 regényt írt. Élete során több mint 4000 rajzot készített. Nevét számos európai országban, hazánkban is utca őrzi, regényeit újra meg újra kiadják.

Victor Hugo 1885. május 22-én hunyt el.  Holttestét a Diadalív alatt ravatalozták fel, majd végakaratához híven a szegények halottaskocsiján szállították a Panthéonba, hatalmas tömeg kíséretében.

Nemes Nagy Ágnes szavait idézve: „Elejétől végig a királyi hercegek születésétől a párizsi kommünig mindent megélt és megírt, végignyúlt a századon, mint egy folyton gyűrődő, alakuló hegylánc.”

Victor Hugo A nyomorultak című regénye a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.