Krausz Gergő

Szegeden divat az olvasás! Egy személy – egy könyv

A Somogyi-könyvtár könyvajánló rovatában Krausz Gergő, a Szegedi Nemzeti Színház színművésze Christopher Moore Biff evangéliuma című regényét ajánlja.

Mostanában hektikus a kapcsolatom az olvasással, sajnos ritkán ülök le egy jó könyvvel. Édesanyám mesélt nekem gyermekkoromban és már óvodásként a Mirr-murr, a kandúrt olvastuk együtt, abból tanultam meg a betűket.

Christopher Moore Biff evangéliuma a kedvenc könyvem. Ami igazán megfogott ebben a történetben az a humor, amivel Christopher Moore elmesél egy több, mint 2000 éves történetet, emberi szemszögből.

Van egy fejezet, amiben Jézus találkozik a havasi Jetivel. A Jeti magányán keresztül (lévén, hogy ő fajtájának utolsó példánya) ismeri fel Jézus igazán mennyire magányos. De nem szeretném elspoilerezni a könyvet, inkább erősen ajánlanám, hogy olvassák el, gyönyörű történet, remek humorba ágyazva.

***

Christopher Moore más könyveihez hasonlóan a Biff nézőpontjából elmesélt történet rendkívül könnyed, olvasmányos, sajátos humorral nyúl a nehéz témához, mégsem tiszteletlen azzal szemben.

Jézus születésének történetét jól ismerjük. Csakúgy, mint bölcs tanításait, dicső cselekedeteit és önfeláldozását. De Isten Fiának gyermekkoráról és felnőtté válásának részleteiről senki nem tud semmit – Biffet, a Messiás legjobb haverját kivéve, akit most feltámaszt egy Raziel nevű botcsinálta angyal, hogy írja meg a saját evangéliumát. Úgyhogy Biff egy szállodai szobába zárva nekiáll elmesélni az elveszettnek hitt évek történetét. Senkit és semmit nem kímélve végre kipakol a maga sajátos stílusában – olvashatjuk a könyvborító fülszövegében.

A világon elsőnek a Turay Ida Színház Spirit Kamaraszínháza kapta meg a jogot Christopher Moore Biff evangéliuma című kultuszkönyvének színpadra állítására. A darabot Haverom a Messiás címmel, Makranczi Zalán rendezésében 2011-ben mutatták be.

Ezzel az előadással az volt a célom, hogy a tizenévesek újra fölfedezzék a Biblia igazi mondanivalóját, úgy, hogy ne kényszernek érezzék a felismerést, hanem – egy hozzájuk közelebb álló, napi szinten alkalmazható- követendő példának – nyilatkozta a Cultura.hu internetes portálnak a Biff evangéliuma című regény alapján készült színmű rendezője, Makranczi Zalán

Christopher Moore 1957-ben született az ohiói Toledóban. Tanulmányait az Ohio Állami Egyetemen kezdte, majd a Santa Barbara-i Brooks Fotográfia Intézetben folytatta. Jelenleg San Franciscóban él. Az első könyvének – Ördögöd van! – 1992-es megjelenése előtt ácsként, bolti eladóként, éjszakai portásként, biztosítási ügynökként, pincérként és rock and roll dj-ként dolgozott. Napjainkra sikert sikerre halmoz a regényeivel, melyek közül az egyik legismertebb a Biff evangéliuma.

Christopher Moore Biff evangéliuma című regénye a Somogyi-könyvtárból kölcsönözhető.