2024. december 12., csütörtök

Katalógus

Hosszabbítás

eKönyvtár

Weboldalaink

16. Szegedi Képregényfesztivál

0
16. Szegedi Képregényfesztivál

Dátum/Időpont
2024. 11. 16. szombat
10:00–17:00

Helyszín
Központi könyvtár
Központi könyvtár, Szeged, Dóm tér 1–4.


Plakát: Pilcz Roland


A Somogyi-könyvtár épülete idén is képregényparadicsommá változik, ahol a kilencedik művészeti ág szerelmesei egy teljes napon keresztül bolyonghatnak a képregények világában.

November 16-án szombaton 10-től 17 óráig a könyvtár összes emeletén átjárók nyílnak egy szuperhősökkel és fantasztikus figurákkal teli univerzumba: szállj alá a Kiadók Kazamatájába, gyönyörködj a Képregények Kincstárában, mássz fel a Tanoncok Tornyába és kanyarogj a Lurkók Labirintusában, ha pedig az összes teret bejártad, dobd be a térképed a különleges-képregényes nyereményekért cserébe!

A 16. Szegedi Képregényfesztivál fő témája ezúttal a francia és magyar képregénypiac átjárási pontjait veszi szemügyre, és terítékre kerül az 1982-ben bemutatott, francia-magyar koprodukcióban készült kultikus sci-fi rajzfilm, Az idő urai is, mindezek mellett meghívottaink betekintést nyújtanak a Semic Interprint kiadó történetébe, a posztapokaliptikus képregények világába, sőt, örvendezhetnek az RPG rajongók is, hiszen az előadók között feltűnik az elmúlt évek egyik kiemelkedő magyar játékfejlesztő stúdiója is.
 

A rendezvény Szeged Város Önkormányzata és az Alliance Francaise Szegedi Francia Kulturális Egyesület támogatásával valósul meg.

A részletes program feltöltés alatt!


TEREKELŐADÁSOKCSALÁDI PROGRAMOKWORKSHOPOKKIÁLLÍTÁSOKVENDÉGEINK

🗯️ TEREK A KÉPREGÉNYFESZTIVÁLON 🗯️
Kilenc különleges színtér a kilencedik művészeti ág szegedi ünnepén. Vegyél magadhoz egy térképet, lépj be az elvarázsolt terekbe, játssz, és nyerd meg a képregényes-társasjátékos ajándékcsomagok egyikét! 

🏆  Eredményhirdetés: november 16-án (szombat) 16.45 – a földszinten, a Rajzolók Rengetegénél. 

Alagsor:
1. KIADÓK KAZAMATÁJA: A hazai képregénykiadók pokolian jó vásártere.
2. TÁRSASJÁTÉKOK TÖMLÖCE: Kártya-, társas- és szerepjáték egy helyen.

Földszint:
3. RAJZOLÓK RENGETEGE: Képregényalkotókkal, illusztrátorokkal borított terület.
4. LURKÓK LABIRINTUSA: Programok kicsiknek és még kisebbeknek.
5. MESÉK MANUFAKTÚRÁJA: Animációs vetítések 14 órától 16 óráig.

Első emelet:
6. SZÓNOKOK SZENTÉLYE: Előadások ereklyeként számontartott előadóktól.
7. ZIN ZEGZUG: Művészeti albumok, printek és a zine kultúra rejtett kincsei.

Második emelet:
8. KÉPREGÉNYEK KINCSTÁRA: Gazdag képregénygyűjtemény, kölcsönzésre.

Harmadik emelet:
9. TANONCOK TORNYA: Egyedi alkotói technikák bemutatóterme. Nyitva 10.3012.00 és 13.3015.00 között.


🎤 ELŐADÁSOK A SZÓNOKOK SZENTÉLYÉBEN 🎤

10.10–10.30
Köszöntőt mond: Sikaláné Sánta Ildikó, a Somogyi-könyvtár igazgatója és  Kruzslicz Péter, a Alliance Francaise Szegedi Francia Kulturális Egyesület elnöke


10.30–11.00

Róka László: „Egy világ omlott össze bennem” – apokaliptikus félelmek és víziók

Számtalan módon elképzelték már, hogyan ér véget a civilizációnk, és mi történik az után. Az apokaliptikus és posztapokaliptikus témák nem lehetnének ennyire vonzóak, ha nem mesélnének a hétköznapi élményeinkről, kihívásainkról, félelmeinkről. Ezekről a pszichológiai jelenségekről söpörjük le a világvége porát.

 


11.00–11.30

Kellermann Viktória: Mégis felkelt a nap. Posztapokaliptikus képregények Lengyelországban

Hol támadás, hol fertőzés, hol természeti katasztrófa, hol a fene se tudja, mi miatt, de eljött a világvége. Aztán felkelt a nap, és túlélők bukkantak fel a pusztaságban. Egy kislány a kutyájával, akiket szellem tréfál meg az édességboltban. Egy szüleit kereső férfi, akire friss húst remélve rátámad a valahai professzora. Egy nő, aki kétségbeesetten szeretne teherbe esni, hogy az emberiség fennmaradhasson. Ószeresek, akik teáskannára alkudnak egy bolonddal, bár csak sejtik, mire is használták valaha. Az apokalipszis szüneteiben akad derű és derűlátás is – legalábbis a lengyel képregényben. Ezekből szemléz az előadás.
 


11.30–12.20

Vagrus: The Riven Realms – Karavánút a világépítéstől az interaktív két dimenzióig
Előadók: Mácsai Gergely és Szutorisz Gábor

Az előadás során megismerkedhetünk a Riven Realms világával és eredetével, megtudhatjuk, hogy milyen művészeti eszközök és irányelvek álltak a világépítés szolgálatában, illetve, hogy mi kellett ahhoz, hogy a Vagrus – The Riven Realms videójáték elkészüljön.

 

12.20–13.30
SZÜNET


13.30–14.20

A Semic-sztori
Beszélgetőtársak: Bayer Antal, Benes Attila és Láng István
Moderátor: Szabó Zoltán Ádám

A Semic Interprint – későbbi nevén ADOC-Semic – másfél évtizeden keresztül a hazai képregénykiadás egyeduralkodója volt, neve egyenlő volt a hazai képregénypiaccal. A rejtvénylapok korszakának lezárulta után újabb generációk számára határozta meg a képregény fogalmát. A kiadó egykori szerkesztőivel, munkatársaival tekintjük át a kiadó történetét a kandi lapoktól az amerikai képregénydömpingen át a hirtelen bukásig.


14.20–15.00
Vernétől a Perdide bolygóig… és azon túl – Haui József képregényalkotóval, illusztrátorral Márok Attila beszélget

„Gyerekként nagy kedvenceim voltak Jules Verne könyvei, és az abból készített filmek. A képregényeket is igazán a francia Vaillant történetei szerettették meg velem. Már elsős koromban eldöntöttem, én is ilyeneket akarok MAJD készíteni. Többé-kevésbé így is lett.” – Haui József, az 1982-ben bemutatott francia-magyar koprodukcióban készült Az idő urai c. kultikus sci-fi rajzfilm egyik animátora

 


15.00–15.30

Pilcz Roland: Kalyber Joe visszatér!

Jövőre lesz 20 éve, hogy megjelent az első Kalyber Joe epizód, sőt, 30 éve, hogy megszületett Kalyber Joe. Aligha lenne jobb alkalom, hogy végre lezáruljon a nagy kaland, és egy szép nagy kötetben jelenjen meg a teljes történet. A könyv készítésének mikéntjéről és kulisszatitkairól beszél Pilcz Roland.


15.30–16.30

Bagettból van-e a kerítés? – Beszélgetés a francia képregénypiacról Farkas Lajos, Kopeczky Csaba és Németh Gyula részvételével
Moderátor: Kertész Sándor

 

 


16.30–17.00

Váradi Gábor: Kedvenc német meséink, melyek igazából franciák

A régi klasszikus Disney rajzfilmek régi klasszikus mesékre épültek. Több közülük a világhírű német Grimm fivérek mesegyűjteményéből származott, és ők ismertették meg ezeket a világgal. De némelyik meséjüket nemcsak a német néptől gyűjtötték be, hanem egy francia írótól, Charles Perrault-ról, aki ugyanezt a munkát egy évszázaddal korábban már elvégezte a francia népnél. Hogy melyek ez a mesék, és hogyan éltek tovább a képregények világában, arról fogok mesélni.


👑 CSALÁDI PROGRAMOK A LURKÓK LABIRINTUSÁBAN 👑

10.00–13.00 
Képregényhősök Olimpiája a Gyermekkönyvtárban 

Ünnepélyes megnyitót követően indul az Olimpia a Könyves Birodalom Képregény-földjén (2024), azaz Olimpia alternatív sportokkal. Tudod, hogy mi az a boccia, a Jolly Jumper vagy a hal-adó-jutsu? Részt vettél már Marsupilami-n vagy súlyzóztál esetleg szakácskönyvekkel? Ha nem, akkor „sportolj” velünk, mert lesz itt móka-kacagás, játék és verseny, a győztes(ek)nek babérkoszorú jár.

Természetesen a Móra és a Maxim Könyvkiadók jóvoltából a legügyesebbek nem távoznak üres kézzel!


🏰 VETÍTÉSEK A  MESÉK MANUFAKTÚRÁJÁBAN 🏰

Könyvtárunk csatlakozott a X. Országos Rajzfilmünnephez is. Ebből az alkalomból a következő animációs meséket vetítjük.

14.00–15.00
Boxi A kincs nyomában, 60 perces magyar rajzfilm, 2016

Boxi, a papírkutya és Kartomi, a kartonfiú kalandjai egy asztalon épült papírvilágban. Kaland! Akció! Érzelmek! Sok-sok papír!

15.00–16.00
Kuflik 3. – A kuflik és az Akármi, 62 perces magyar rajzfilmsorozat, 2021

A Kuflik harmadik évadából megtudhatjuk, mit tegyünk, ha elfurcsul az árnyékunk, hogyan néz ki egy vadonatúj évszak, hova tart a Vándorkaktusz, no és legfőképpen: hogy mi is az az Akármi! A mesék a történetszövés játékosságával, nyelvi leleményességével és a képekben rejtőző humorral varázsolják el a gyerekeket. A hangsúly ezúttal is a fantázia megmozgatásán van.


💥 ZINKUBÁTOR A ZIN ZEGZUGBAN 💥

14.00–16.00 
A Zinkubátor workshop a Grand Café havi „zincsinálós és rajzolgatós jam session”-je, ami rendhagyó módon most a könyvtárban valósul meg. 

Meghívott: Szép Eszter képregénykutató, kritikus, kurátor, tanár.

Az aktuális workshopra a létszám 12 főre korlátozott. Jelentkezés hamarosan!


🎬 WORKSHOPOK A TANONCOK TORNYÁBAN 🎬

Különleges karaktertervező- és rendhagyó rajzórák az idei Workshopon. Nyerj betekintést az alkotás kulisszái mögé!

10.30–12.00  
Meghívott: Farkas Lajos magyar reklámgrafikus, illusztrátor, karikaturista és képregényrajzoló.

13.30–15.00
Meghívott: Németh Gyula illusztrátor és képregényrajzoló.


🖼️ KIÁLLÍTÁSOK A KÉPREGÉNYFESZTIVÁLON 🖼️


BESTIARIUM HUNGARICUM
2024. november 14-től 30-ig – helyszín: alagsori klub

A kötet különlegessége, hogy a Magyar Zoltán által összegyűjtött, összeállított néprajzi és kultúrtörténeti leírások vizuális módón is megjelennek, így végre illusztráció formájában is megtekinthetjük a bányarém vagy mondjuk a markoláb alakját Németh Gyula színes grafikái és P. Szathmáry István fekete-fehér linómetszetei által.

 


IN MEMORIAM FUTAKI ATTILA
– Emlékkiállítás Szabó Zoltán Ádám gyűjteményéből a földszinti kiállítói térben
2024. november 15-től 2025. január 8-ig – helyszín: földszinti kiállítótér

Futaki Attilára, az év idei év elején betegségben mindössze 39 évesen elhunyt kivételes tehetségű képregényrajzolóra emlékezünk emlékkiállításunk keretében. A tárlókban a Disney, Image, Glénat, Lombard, Dark Horse és számos hazai kiadónál megforduló alkotó munkáiból mutatunk be köteteket, füzeteket, ritkaságokat és eredeti rajzokat a könyvtár és magángyűjtők darabjaiból válogatva.

 


S. A. NY. I. K. 2024 – Somogyiban Alkotó Nyári Ifjúság Képregénytáborának kiállítása
2024. november 11-től december 21-ig – helyszín: Gyermekkönyvtár

A kiállítás és a hozzá kapcsolódó kiadvány azért jött létre, hogy lehetőséget adjon a fiatal, feltörekvő generációnak. Alkotóink 10-14 éves diákok, akik szeretnek rajzolni és elhivatott képregény készítők. Kreativitásuk az egy-egy képregény oldalon túl a tábornévadásában is megmutatkozik. Mentoraik Szeged ismert grafikusa Márok Attila és legendás képregény rajzolója Pilcz Roland.

 


KOMPLETT KAFKA – EGY KÉPREGÉNYES ÉLETRAJZ – Nicolas Mahler kiállítása
2024. november 5-től 16-ig – helyszín: központi lépcsőház

100 éve halt meg az egyik leghíresebb német nyelvű író, Franz Kafka, akinek a neve csak halála után vált nemzetközileg ismertté. Művei, mint például Az átváltozás, A per és A kastély, azóta a nemzetközi kulturális kánon részét képezik. Franz Kafka nemcsak prózát írt, hanem szenvedélyesen szeretett rajzolni is. Karakterei az évforduló alkalmából Nicolas Mahler képregényes életrajzban kelnek életre. Mahler 1969-ben született, Bécsben él és dolgozik képregényrajzolóként és illusztrátorként. Képregényei és karikatúrái olyan jelentős újságokban és magazinokban jelennek meg, mint a Die Zeit, az NZZ am Sonntag, a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung és a Titanic. Kiterjedt munkásságáért számos díjat kapott, többek között 2010-ben a „Legjobb német nyelvű képregényrajzoló” Max und Moritz-díját, 2015-ben a Literaturhäuser-díjat, 2019-ben pedig a Sondermann-díjat. Mahler a bécsi Költészeti Iskola művészeti vezetője.


SCI-FIK ÉS EGYEBEK – Haui József kiállítása

2024. november 14-től december 3-ig – helyszín: 1. emeleti közösségi tér

„Ez egy váratlanul adódott lehetőség képregényes munkáim egy pici részének bemutatására. Két részre osztott témája szerint. Az első, több fantasztikus témájú munkámból bemutató  (inkább felnőttek számára), a második inkább a fiatalabb korosztálynak készült (Dörmögő macik, Vízipók, Bucó sorozat, és egyebek). Témája, és célközönsége határozza meg, mit, hogyan rajzolok meg. Jó szórakozást kívánok kicsiknek, és nagyoknak!” Haui József /Hajó/


VENDÉGEINK

KIADÓK KAZAMATÁJA

Anagram Comics – Animated Heaven – Comicsmania KiadóGABO Kiadó és Ciceró KönyvstúdióFókusz KönyváruházFrikeComicsKépes Krónikák KiadóKép-LegényKépregényáruházKockás KépregényekMaxim KönyvkiadóMy Comic CenterNero Blanco Comix – NewCityComics (NCC) – Pesti Könyv KiadóVad Virágok Kiadó

RAJZOLÓK RENGETEGE

Becskei Gábor, Fekete Dániel, Kasza Magdolna, Kiss Judit (5Panels), Koska Zoltán (5Panels), Kovács Viktória, Lénárd László (5Panels), Márok Attila, Molnár Gábor (5Panels), Nemes Annamária, Papp Viktor, Pilcz Roland, Pusztai Dániel, Vabrik Dorina (5Panels), Vadas Máté, Váradi Gábor, Vörös Édua és a Doro, the Zombie hunter sorozat alkotói gárdája

ZIN ZEGZUG

Gráf Dóra, Nagy Eszter, Sirbik Attila (Symposion Kiadó), Szalay Ignác, Szép Eszter, SZTE JGYPK Rajz-művészettörténet Tanszék hallgatói, Tar Brigitta, Taskovics Viktória


Bemutatkozik az Ars Ensis Lovagi Kör és Kardívó Iskola

Képregények panelei között, kis-és nagyképernyőn egyaránt örökzöld témának számítanak a kardforgató hősök. De hogy nézett ez ki valójában, hogyan használták az európai kardokat párbajokban, a csatamezőn, vagy tornákon? Erre keresik a választ az Ars Ensis oktatói és kutatói, akik a XIV.-XIX. századokból ránk maradt kéziratok, vívókönyvek, és régészeti leletek alapján igyekeznek újjáéleszteni a kard művészetét. Az érdeklődők a képregényfesztivál alatt megismerkedhetnek az egyesület által használt fegyvernemekkel, mint a hosszúkard, az itáliai egykezes kard, vagy a rapier. Bemutatjuk, hogy milyen eszközök és szabályok révén építünk sportot egy hajdani harcművészetből, a bátrabbak pedig a történelmi vívás néhány fogását is kipróbálhatják.


Kategóriák:

Címkék: