Otthon a könyvtárban – könyvtár az otthonokban

A Somogyi-könyvtár online, távolról elérhető, információközvetítő szolgáltatásai

Már meglévő online referensz szolgáltatásunk – Kérdezek a könyvtárostól – mellett szeretnénk segítséget nyújtani diákoknak, tanároknak, kutatóknak a digitális szak- és szépirodalom világában történő eligazodásban is.

Amit ajánlunk:

  • az online tanulás segítése: dolgozatok elkészítésében, témák kidolgozásában irodalomjegyzékek összeállításában való segítségnyújtás
  • tartalomszolgáltatás elektronikusan a szerzői jogok figyelembevételével
  • e-learning oktatófelület – az elektronikus tanulási lehetőségek adta lehetőségek kihasználására
  • szolgáltatás az Arcanum Digitális Tudománytár (ADT) több mint 31 millió oldalas, folyamatosan bővülő szövegállományából, tudományos és szakfolyóiratok, heti- és napilapok, valamint lexikonok és tematikus könyvgyűjtemények legjavából
  • hiteles, tényszerű információk összegyűjtése
  • bibliográfiai adatok pontosítása
  • a kutatás támogatása: elektronikus kép- és dokumentum-adatbázisunk (JaDoX) több mint 40.000 dokumentumot tartalmaz, köztük helyismereti gyűjteményünk digitalizált anyagait
  • a keresés támogatása egyéb online elérhető adatbázisokban, amelyek megkönnyítik az iskolai, egyetemi tanulmányokhoz, illetve a munkához szükséges forrásanyagok elérését:

Hungaricana
A szolgáltatás elsődleges célja, hogy a nemzeti gyűjteményeinkben közös múltunkról fellelhető rengeteg kultúrkincs, történeti dokumentum mindenki számára látványosan, gyorsan és áttekinthető módon váljon hozzáférhetővé. Az adatbázis folyamatosan gazdagodó virtuális gyűjteményei a gyors ismeretszerzés mellett, a mélyebb feltáró kutatások követelményeinek is megfelelnek.

DélmagyArchív
A Délmagyarország című napilap online archívuma, amely az újság 1910 és 2010 közötti teljes digitalizált szövegéből áll.

Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK)
Az Országos Széchényi Könyvtár által működtetett legrégebbi hazai nyilvános elektronikus könyvgyűjtemény, szövegarchívum akadálymentes és mobileszközökre optimalizált változatban is.

Digitális Irodalmi Akadémia (DIA)
A kortárs magyar szépirodalom kiemelkedő alkotóinak munkássága és alkotásai olvashatók ingyenesen.

Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum (OPKM)
A neveléstudomány teljes magyar szakirodalma 1989-től (könyvek, folyóiratcikkek és kötetekben megjelent tanulmányok)
Idegen nyelvű pedagógiai és pszichológiai szakkönyvek 1975-től
A magyar közoktatás közismereti tankönyvei 1980-tól

EPA – HUMANUS – MATARKA
Az Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis, a Humántudományi Tanulmányok és Cikkek, illetve a Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa egy helyen.

EISZ – Elektronikus Információszolgáltatás
Rendszeresen frissülő gyűjtemény a koronavírus-járvány idején szabadon hozzáférhető online szakirodalmi forrásokról.

National Emergency Library
1,4 millió digitalizált könyvet tett online kölcsönözhetővé az Internet Archive.

Elsevier Coronavirus Information Center
Több mint 20 ezer szabadon elérhető virológiai témájú Elsevier és Cell Press cikk.

AOL – Adatbázisok Online
A Magyar Nemzeti Levéltár által 2009-ben indított és azóta folyamatosan üzemeltetett szolgáltatása, amely a levéltári anyaghoz készült strukturált segédletekhez nyújt felhasználóbarát hozzáférést. Az egyes adatbázisokban történő böngészés mellett a különböző tematikus gyűjtemények segítik a középkortól a 20. századig terjedő időszakot kutatók munkáját.

Digitális Tankönyvtár
A projekt elsődleges célja a minőségi, magyar tudományos színvonalat képviselő tartalmak elérhetővé tétele.

MTVA Archívum
Ingyenes hozzáférés több száz hangoskönyvhöz, köztük mesékhez, kötelező és ajánlott olvasmányokhoz, valamint rádiójátékokhoz.

Hallgatni Aranyt!
A Magyar Művészeti Akadémia Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából indított projektje, amelynek célja, hogy a költő jelentős művei ingyenesen, mindenki számára elérhetők legyenek az interneten hangzóanyag formájában. Az oldal folyamatosan frissül a felvételek ütemében, jelenleg 130 költemény és mintegy 70 levél hallgatható és olvasható az oldalon.

Artportal – Lexikon
Az adatbázis a Kortárs Magyar Művészeti Lexikon (I-III., 1993-2001, főszerk.: Fitz Péter) címszavaira épül. Művészek, művészettörténészek, műgyűjtők, intézmények nevére, de stílusirányzatokra, fogalmi szócikkekre is lehet keresni.

Online szolgáltatásaink ingyenesek, könyvtári tagság nélkül is igénybe vehetők.

Konkrét kérdés vagy igény felmerülése esetén e-mailben nyújtunk tájékoztatást.